Co tak naprawdę wiadomo o narkotykach? Prezentujemy kanały YouTube poświęcone tej tematyce.

FR-follower

Narkotyki twarde, narkotyki miękkie, narkotyki al dente. W kulturze pokazywane są naprzemiennie jako używki artystów i wielkich umysłów lub substancje prowadzące nas za rączkę na skraj przepaści. Skąd takie rozbieżności i czy jest w nich chociaż ziarnko prawdy? Są pewni twórcy internetowi, którzy zajmują się substancjami zmieniającymi stan świadomości dość poważnie. Zamiast szalonych imprez – prezentują statystyki. Nie namawiają, a informują. Poznajcie autorów z misją odczarowania złej sławy narkotyków.

POZNAJ PSYCHODELIKI

Kanał ten jest aktywny od 2016 roku, więc z całą twórczością autora można zapoznać się za jednym posiedzeniem. Na chwilę obecną umieszczonych zostało czternaście filmów powiązanych tematyką substancji psychodelicznych: jak przygotować się do zażycia LSD? Czym są bad tripy? Czy można uzależnić się od grzybów? Czy MDMA nadaje się tylko na imprezy? Założyciel nie próbuje natomiast nikogo namówić na bezmyślny skok do króliczej nory. Głównym celem jest zgromadzenie odbiorców tworzących społeczność skoncentrowaną na reformie polskiej polityki narkotykowej. Na stronie facebookowej kanału znajdziemy artykuły opisujące nowinki naukowe, jak i wyniki badań dotyczące psychodelików.

 

WIEM CO ĆPIEM

Kanał Mestosława również powstał stosunkowo niedawno: do katalogu YouTube dołączył w styczniu 2017. Motywem przewodnim produkcji jest zachęcenie widza do zmiany postrzegania narkotyków jako źródła patologii społecznej. Autor staje naprzeciw rozpowszechnianiu informacji o bezwzględnej szkodliwości substancji psychoaktywnych poprzez umieszczanie filmów informacyjnych, jak i odnoszeniu się do kampanii antynarkotykowych zastraszających publiczność montażem niechlubnych zachowań pod wpływem. Zdaniem Mestosława, narkotyki NIE powinny być zażywane, kiedy dusza zapragnie, a osoba zainteresowana powinna mieć adekwatną wiedzę, ponieważ „ten świat jest fascynujący, ale tylko wtedy kiedy wiesz co ćpiesz„.

 

PSYCHED SUBSTANCE 

Kolejny kanał poświęcony tematyce narkotyków działa już od dwóch lat i prowadzony jest przez Adama w dalekiej Kanadzie. Program przeznaczony raczej dla osób, które znają język angielski, za to prowadzony jest misją. Autor podchodzi do tematu bardzo poważnie i przy rozpoczęciu niemalże każdego filmu przeczytamy następującą formułkę: „Następujące wideo powstało w celu zminimalizowania szkód [związanych z nieodpowiedzialnym zażywaniem narkotyków]. Nie popieram stosowania nielegalnych oraz szkodliwych substancji”. Motywacją do tworzenia treści była, zdaniem Adama, nieodpowiednia polityka antynarkotykowa. Według prowadzącego, hasła odstraszające od narkotyków to za mało, a straty na zdrowiu lub igranie ze śmiercią biorą się z niewiedzy i braku dostępu do rzetelnych informacji. Stałym elementem przewijającym się w produkcjach Adama jest nacisk na testowanie substancji za pomocą odczynników, które wskażą, czy dany narkotyk rzeczywiście nim jest. Adam zaprasza także gości, dzięki temu dowiemy się, jakie przemyślenia po grzybach miała jego mama i jak na niektóre substancje reaguje osoba z autyzmem. Autor wierzy także w terapeutyczne działanie kontrolowanych dawek psychodelików, natomiast bardzo martwi go rynek research chemicals, po polsku znanymi pod okropnie źle dobraną nazwą – dopalacze.

 

THE DRUG CLASSROOM

Prowadzony przez Setha F. Fitzgeralda od 2014 wydaje się cechować najbardziej naukowym podejściem do tematu. W playlistach znajdziemy dwie pozycje: podcasty oraz omówienie konkretnych narkotyków. Słuchając Setha można się poczuć jak na wykładzie człowieka, który przeczytał wszystko, co się da na temat konkretnej substancji. Autor nie gloryfikuje żadnego narkotyku – przedstawia zarówno ich pozytywne, jak i negatywne działania. Podobnie jak Adam, uważa niewiedzę za źródło tragedii i jedynym sposobem na zredukowanie destrukcyjnych zachowań jest „zapewnienie edukacji wolnej od propagandy”. Zdaniem autora utopijne pojęcie społeczeństwa wolnego od narkotyków nigdy się nie ziści, a co raz to nowsze badania wskazują na korzystne wyniki stosowania wielu obecnie zakazanych specyfików w medycynie. Program po angielsku, na chwilę obecną jedynie z angielskimi napisami.

 

UWAGA: ROZRYWKA – DRUGSLAB

Produkcje Drugslab miały się pojawić jako część zestawienia, jako że oficjalnie kanał opisany jest jako propagujący naukowe podejście do narkotyków oraz mający na celu edukowanie swoich odbiorców.  Natomiast po obejrzeniu aż ponad półgodzinnego filmu PsychedSubstance dotyczącego zastrzeżeń co do wiedzy twórców Drugslab, wymieniony zostanie w nieco innym kontekście. Polecamy wnikliwą analizę Adama, dlaczego nie jest to kanał edukacyjny, a raczej rozrywkowy. Ciekawostką jest fakt, iż filmy Drugslab finansowane są przez BNN-Vara: publiczną stację telewizyjną w Niderlandach. Scenariusz każdego odcinka jest prosty: jeden z trojga prowadzących zażywa narkotyk, następnie obserwujemy. Przedtem prezentowane są informacje na temat substancji odcinka, a osoba pod wpływem ma na bieżąco mierzone tętno i temperaturę ciała. Zapewniona jest także relacja z dnia kolejnego, czyli opis ewentualnego kaca. Jeśli w ramach rozrywki chcecie dowiedzieć się, jak zachowuje się osoba po cynamonie lub kokainie, ten kanał jest dla Was. Jeśli szukacie wiedzy: opisane cztery produkcje powyżej powinny ten głód zaspokoić.

 

Filmy z lat siedemdziesiątych przestrzegały młodzież, że jedna nieudana przygoda z LSD wystarczy, by na zawsze zostać zamkniętym w zakładzie psychiatrycznym, po wsze czasy pogrążonym w narkotycznych wizjach. Tymczasem według wiedzy autorów powyższych kanałów okazuje się, że niektóre narkotyki w kontrolowanych dawkach mogą pomóc w leczeniu różnych przypadłości psychicznych, fobii społecznych lub traum. W samych Stanach Zjednoczonych wciąż nie ma zgodności co do legalizacji marihuany na poziomie federalnym. Dla osób zażywających narkotyku celach leczniczych generuje to szereg absurdalnych problemów podczas przemieszczania się między stanami – powód do masowego pozwu, do którego dołącza się coraz więcej chorych np. na padaczkę lekooporną. Jednak zważywszy na wciąż dość wysoki odsetek osób uzależnionych od zarówno nielegalnych, jak i substancji na receptę, sprawa legalizacji narkotyków jest stale poddawana debacie rządów. Z jednym można się zgodzić: narkotyki nie są jednoznacznie ani złe, ani dobre: lawirują gdzieś na bardzo cienkiej granicy. Strach ma podobno wielkie oczy, ale to ciekawość jest pierwszym stopniem do piekła. Być może watro zaspokoić ją twardymi faktami.

Irmina Gniazdowska

6 I like it
0 I don't like it
Visit Us On FacebookVisit Us On TwitterVisit Us On PinterestVisit Us On Instagram