Załóż i rozkręć swój kanał YouTube jak PRO! Krok po kroku.

Jak założyć kanał YouTube

Od dawna myślisz o tym, aby nagrywać na YouTube, ale nie możesz się za to zabrać? A może już coś robisz w tym kierunku, ale utykasz w martwym punkcie? Może nasz plan okaże się dla Ciebie pomocny.

KROK 1: Jak nazwać swój kanał na YouTubie? Zdefiniuj temat kanału i stwórz nazwę/pseudonim. Przemyśl powody, dla których zakładasz kanał, spisz je.

Temat kanału to albo prosta sprawa (makijaż! książki! vlogi z życia! degustowanie muffinów! granie w minecrafta!), albo sprawa delikatna. Niektórym marzy się miano „youtuberów”, a nie mają pomysłu na kanał. Najgorsze, co można zrobić w takim wypadku, to wrzucić kilka przypadkowych filmików bez sprecyzowanego planu. Oczywiście, niektórzy z top100 polskiego YouTube’a tak właśnie zaczynali, ale od tego czasu wzrosły wymagania widzów i wzrosła konkurencja. Jeśli zatem nie chcesz, aby Twoja praca poszła na marne zastanów się dobrze nad tym, wokół czego skupisz swoje działania w Internecie.

KROK 2: Zmotywuj się! Zaplanuj swoje działania na YouTubie.

Pora na jasne zdefiniowanie Twoich celów związanych z kanałem. Po czym będziesz wiedział/a, że się udało? Ile subskrypcji jest sukcesem? Kiedy go zamknąć i przestać tracić czas? To będą Twoje drogowskazy na przyszłość.  Wyznacz czas na nowe obowiązku w w skali dnia, tygodnia i miesiąca.

KROK 3: Typy filmików. Rozrysuj strukturę kanału, opisz rodzaje filmików, jakie chcesz na niego wrzucać.

Wiesz już w ogólnym zarysie, o czym ma być Twój kanał. Znasz kierunek, w którym chcesz go poprowadzić. To jest ten moment, kiedy warto zastanowić się już bardziej szczegółowe, co ukarze się przed oczami widza, który odwiedzi Twoje własne miejsce na YouTubie. Nie chcemy, żebyś po jednym filmiku był skazany na ciągłe wrzucanie „The best of” jak niejaki Gonchak 98 ;). Wizję warto mieć już teraz.

KROK 4: Jakim sprzętem najlepiej nagrywać na kanał?

Podobno nagrywać filmy można nawet kalkulatorem. W tym stwierdzeniu jest drobne ziarno prawdy, co nie znaczy od razu, że wykiełkuje. Możecie uniknąć długich i wyczerpujących rozmów z panem w koszulce logo wiodącego sklepu RTV i AGD,  ponieważ pozwalaliśmy sobie stworzyć małą listę rzeczy niezbędnych dla początkującego youtubera.

KROK 5: Próbne nagrywanie. Uwaga: skok na głęboką wodę! Nagraj sam/a siebie, a potem krytycznym okiem obejrzyj nagranie.

Właściwie to jesteśmy przekonani, że większość z Was odpadnie na tym etapie. No niestety, tak to jest, kiedy przechodzi się od słów do czynów. Udowodnij nam, że się mylimy, co do Ciebie ;). Przede wszystkim pamiętaj, że nie chodzi (dziś jeszcze) o pełny profesjonalizm, ale o coś „mniej-więcej”. Pogadaj przed kamerą, oswój się z nią, rozgość się w sytuacji nagrywania. Jeśli na przykład robisz tutoriale: wykonaj teraz przykładowy. Przetestuj różne ujęcia i warianty oświetleń. Oto przechodzimy z teorii w praktykę. Połamania nóg!

KROK 6 Research i scenariusz do pierwszego odcinka.

Jak mawiają artyści, najlepsza improwizacja jest dobrze zaplanowana.  Jak to zrobisz, to już zależy od osobistych preferencji. Możesz skorzystać z metody story board (grafiki ukazujące kolejne etapy twórczości), napisać gotowy scenariusz od A do Z lub też wypunktować najważniejsze kwestie. Wszystko zależy od rodzaju kanału na jaki się zdecydujesz.

KROK 7 Przygotuj oprogramowanie do obróbki filmów.

Chcemy czy nie – obróbka filmów jest ważnym i czasochłonnym elementem życia youtubera. Dlatego im wcześniej oswoisz się z narzędziami do tego celu, tym lepiej. Przedstawiamy kilka z nich do koloru do wyboru: darmowe i płatne, prostsze w obsłudze i takie dla bardziej zaawansowanych użytkowników.

KROK 8 Przygotuj podkłady dźwiękowe do filmu.

Osoby tworzące filmiki na YouTubie, które mają ambicję trafić do większej liczby widzów, nie mogą lekko podchodzić do kwestii „pożyczania” sobie utworów i innych podkładów dźwiękowych. My piszemy o ich legalnych źródłach – w tym takich, które nie obciążą Waszych budżetów.

KROK 9 Jak zrobić intro? 

Omawiamy plusy i minusu wejściówek i doradzamy, jak je przygotować, wykorzystując proste strony i szablony lub bardziej zaawansowane narzędzia.

KROK 10 Z kim przestajesz, takim się stajesz – poznaj innych youtuberów! Zaangnażuj znajomych – opowiedz im o swoim filmiku i zaproś do aktywnego oglądania i udostępniania, kiedy się ukaże.

W tym kroku skupimy się na relacjach z innymi ludźmi. Nagrywanie filmów – to nie musisz być tylko Ty i Twoja kamera. Podpowiemy Ci jak zbudować wokół siebie grono ludzi, którzy będą motywować cię w chwilach „zmęczenia materiału”. A także pomożemy sprawdzić, jakie osoby są wokół ciebie i czy przypadkiem nie podcinają ci skrzydeł.

KROK 11 Jak poradzić sobie z hejtem? Przygotuj się psychicznie na ocenę innych.

Redakcja Followera przeprowadziła już kilka wywiadów z YouTuberami, w których to twórcy wypowiadali się jak radzą sobie z negatywnie nastawionymi widzami. O hejcie i nienawistnych komentarzach (i nie tylko) rozmawialiśmy z Maćkiem Dąbrowskim, Katosu oraz Red Lipstick Monster. Do znanej kampanii o mowie nienawiści dołączył także Krzysztof Gonciarz, który do tematu podchodzi bardzo poważnie. Niemniej jednak, nieważne, czy masz kanał kulinarny, informacyjny, redagujesz książki, wiersze czy prowadzisz sklep z dewocjonaliami: hejt Cię dopadnie, czy tego chcesz czy nie. Czasami krytyka jest bezpodstawna, innymi razy zasadna, ale bardzo nieładnie przedstawiona. Dlatego zbieramy kilka przydatnych trików na otrzepanie się z lepkiego kurzu niekonstruktywnej krytyki, aby pełnym nadziei produkować treści dalej z niezachwianym poczuciem wartości! Jak uchronić się przed atakami nieprzychylnych?

KROK 12: Ubiór, makijaż, tło, kompozycja. Aspekt wizualny – na co zwrócić uwagę, aby film był estetyczny?

Nie tylko jakość sprzętu, na jakim nagrywamy, ma wpływ na to, czy film jest atrakcyjny wizualnie. Tło, dobór kadru, a wreszcie triki dotyczące aparycji osoby nagrywanej – to czynniki, na które należy zwrócić uwagę, aby obraz był miły dla oka naszego widza.

KROK 13: Dykcja, mimiki, gestykulacja. Jak mówić, aby inni słuchali z uwagą?

Zakładamy, że nikt z Was nie wybiera się w te pędy do szkoły aktorskiej lub akademii teatralnej by szlifować sztukę krasomówstwa na potrzeby działalności internetowej. Na szczęście w sieci edukacja jest za darmo i na wyciągnięcie ręki! Tym razem, zamiast się mądrzyć, podpowiemy gdzie szukać informacji o poprawnym  wypowiadaniu się.

KROK 14: Nagraj swój pierwszy filmik na kanał. Krok milowy!

Część z Was pewnie wciąż zwleka z nagraniem pierwszego filmu z różnych prozaicznych powodów. Inni czekają, aż w głowie magicznie zakiełkuje ten wspaniały pomysł na pierwszy idealny film („Inspiracja istnieje, ale musi zastać cię przy pracy” – jak mawiał Picasso). Perfekcjoniści mozolnie kompletują absolutnie wszystko, co tylko profesjonalnemu twórcy potrzebne, i wydają pieniądze na specjalistyczne gadżety, które być może nie będą na samym początku od razu potrzebne.  Z tego tytułu, na samym wstępie wpisu apelujemy: zachowaj dystans. Jest duża szansa, że Twój premierowy w sieci film nie dostanie statuetki Grand Video Award. Pierwsze razy są zawsze trudne i rzadko kiedy potrafią sprostać wyobrażeniom. Tak więc pogódź się z własną amatorką i parafrazując klasyka „zacznij to robić”! Jeśli nadal czujesz się niepewnie, wejdź na kanał któregokolwiek z wiodących na rynku youtuberów, obejrzyj ich debiut, a następnie najnowszą publikację. Jest różnica. Już? Lepiej?

KROK 15: Montaż.

Nie oszukujmy się po lekturze jednego artykułu nie zmienisz się z GÓWNIARZA w GONCIARZA. Dopiero wiele tutoriali, a przede wszystkim wiele godzin praktyki pozwoli Ci robić na Twoich filmach naprawdę piękne efekty. Ten artykuł jest kierowany do zdecydowanie początkujących. Masz już nakręcony pierwszy filmik. Jeszcze nawet 5-6 lat temu wystarczyłoby taki surowy twór umieścić na YouTubie i już – robota z głowy. Dawniej filmiki zaczynały się włączeniem przycisku nagrywania i tym samym kończyły. Maxineczka w jednym z pierwszych filmów mówi, że kręci coś już setny raz, bo ciągle jej ktoś wchodzi do pokoju. No cóż… Dyskretny urok YouTube’a z archaicznego 2011 roku. Czy zatem możemy powiedzieć, że montaż jest takim małym „oszustwem” jak Photoshop w fotografii? My wolimy go porównać z zjawiska z naszej branży – do autoryzacji. Oglądając swój film, tnąc go, zmieniając kolejność wypowiedzi lub scen możesz sprawić, że Twoje dzieło będzie nie tylko o wiele milsze w odbiorze, ale i lepiej zrozumiałe.

KROK 16 Obróbka dźwięku do filmiku

Czy zdarzyło Ci się zrezygnować z obejrzenia filmiku na YouTubie, bo nie mogłeś znieść kiepskiej jakości dźwięku? Nawet jeśli nie, na pewno zauważyłeś, że pogłos, szumy, niewyraźny głos potrafią zepsuć odbiór nawet najciekawszych treści. Dlatego Ty także popracuj nad swoim filmikiem od tej własnie strony. Porady dla początkujących.

KROK 17 Miniaturka do filmiku na YouTube

O przyciągnięciu widza na nasz kanał może decydować wiele kwestii. Jedną z nich jest niewątpliwie wygląd miniaturek filmów (thumbnails), na które nasz potencjalny odbiorca może wpaść w wielu miejscach: od propozycji YouTube’a do udostępnień na Facebooku. Przygotowaliśmy kilka słów na ten temat i… mały prezent od nas! Miniatura filmiku jest niczym okładka dla książki, plakat dla filmu kinowego, avatar dla konta na Facebooku. To jeden z czynników, który zadecyduje o ilości Twoich widzów. Po tym jak prześlesz swój film, YouTube zaproponuje Ci trzy automatycznie wygenerowane miniatury w postaci stopklatek. Możesz zdecydować, którą z nich chcesz użyć, zapisać zmiany i… gotowe. Naszym zdaniem to trochę przegapienie szansy na dobrą reklamę, którą zapewni Ci zrobienie własnego thumbnail’a.

KROK 18 Jak wypromować kanał na YouTubie? Przez social media! Doradzamy, jak to zrobić.

Niby wszystko gotowe: masz w komplecie cały potrzebny sprzęt, nagłośnienie sprawdzone, jesteś niemalże pro w montażu. Z dumą prezentujesz swoje dzieło światu i okazuje się, że ogląda Cię tylko mama i tata. A brat dał łapkę w dół, taki niego śmieszek poza kontrolą. Odświeżasz stronę i nic nowego się nie dzieje. Dlaczego? Ponieważ tak jak w każdej innej branży, na YouTube potrzebna jest promocja. Możesz tworzyć i czekać, aż jakiś influencer Cię odnajdzie i pchnie Twoją karierę na właściwe tory. Drugą opcją jest wziąć sprawy w swoje ręce i przyjąć rolę swojego własnego PRowca.

KROK 19 Daj się znaleźć. Ogarnij pozycjonowanie na YouTube i ułóż opis swojego filmiku.

Kiedy opisujesz swój filmik, robisz to tak naprawdę dla dwóch typów adresatów. Pierwszy – to ludzie, druga to… roboty! – a dokładniej boty wyszukiwarek. Dziś doradzamy jak zadowolić jednych i drugich. Co zyskasz myśląc o pozycjonowaniu filmów na YouTubie? Pośrednio – większą ilość wyświetleń i subskrypcji. Bezpośrednio przede wszystkim wysoką pozycję w wyszukiwarkach YouTube i Google. Ponadto częstsze występowanie Twojego filmu w propozycjach YouTube’a dla użytkowników, wyświetlanych przede wszystkim w prawym bocznym pasku. Gra zdecydowanie warta świeczki.

KROK 20 Jak założyć konto na YouTubie? Wrzuć swój pierwszy filmik!

To ostatni etap naszej zabawy. Tworzyło się dla was przednio: cała redakcja nauczyła się wielu ciekawych rzeczy, a jeszcze milej było wchodzić z Wami, drodzy Czytelnicy, w interakcje. Wszystko, co dobre, kiedyś się kończy. Ostatni krok akcji „ZAŁÓŻ I ROZKRĘĆ SWÓJ KANAŁ YOUTUBOWY JAK PRO!” zostanie postawiony już dziś – zatem zapraszamy do czytania!

A oto kroki w formie graficznej:

0 I like it
0 I don't like it
Visit Us On FacebookVisit Us On TwitterVisit Us On PinterestVisit Us On Instagram