KROK 13 Jak mówić, aby widzowie słuchali? - poćwicz dykcję, mimikę, gestykulację.

Jak założyć kanał YouTube

Zakładamy, że nikt z Was nie wybiera się w te pędy do szkoły aktorskiej lub akademii teatralnej by szlifować sztukę krasomówstwa na potrzeby działalności internetowej. Na szczęście w sieci edukacja jest za darmo i na wyciągnięcie ręki! Tym razem, zamiast się mądrzyć, podpowiemy gdzie szukać informacji o poprawnym  wypowiadaniu się.

Platforma TED Talks oferuje dostęp do wykładów na przeróżne tematy i dokształcać się dzięki niej można bez końca w dowolnej dziedzinie. W związku z tematyką cyklu polecamy wypowiedź trenera głosu Juliana Treasure, który dosłownie radzi, jak mówić, by ludzie słuchali:

Jak się uczyć to od profesjonalistów. Artur Kalicki jest prezenterem telewizyjnym oraz radiowym, dodatkowo pracuje głosem jako lektor oraz od lat prowadzi warsztaty z emisji głosu właśnie. Pan Tomasz Rumiński, także prezenter, lektor i trener głosu prowadzi bardzo profesjonalny blog poświęcony doskonaleniu warsztatu wypowiedzi.  Nam takie referencje wystarczą, zapraszamy i was do wspólnej nauki:

No dobrze, podaliśmy Wam kilka źródeł o tym, jak mówić. Ale co z rucham? Czy warto gestykulować? Według pana Macieja Orłosia: owszem, tak. Zaufajmy panu z automatu, w końcu spędził on przed kamerą całe (nasze) życie.

To są nasze propozycje wyjściowe mające na celu naprowadzić Was na źródła Wam najbardziej przystępne. Oczywiście nie mamy gotowej recepty na to jak stać się prezenterem YouTubowym: tak jak nakreśliłyśmy wcześniej praktyka czyni mistrza, także w zakresie wypowiedzi. O ile Grupa Filmowa Darwin to panowie po studiach artystycznych mający aktorskie podejście do swoich produkcji, to Masochista ze swojego monotonnego i niezadowolonego tonu głosu o subtelnie sepleniącej nutce zrobił znak rozpoznawczy.  Paulina dedykowała poprawnej polszczyźnie cały swój kanał Mówiąc Inaczej, natomiast Maciej Dąbrowski ze swoim kwiecistym sposobem wysławiania się zyskał w naszych oczach miano Tarantino Internetu. Teraz czas na Was: nie bądź gęś, znajdź Swój język przekazu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Irmina Gniazdowska

 

0 I like it
0 I don't like it
Visit Us On FacebookVisit Us On TwitterVisit Us On PinterestVisit Us On Instagram