KROK 14 Krok milowy: nagraj swój pierwszy filmik z myślą o wrzuceniu na kanał

Jak założyć kanał YouTube

Część z Was pewnie wciąż zwleka z nagraniem pierwszego filmu z różnych prozaicznych powodów. Inni czekają, aż w głowie magicznie zakiełkuje ten wspaniały pomysł na pierwszy idealny film („Inspiracja istnieje, ale musi zastać cię przy pracy” – jak mawiał Picasso). Perfekcjoniści mozolnie kompletują absolutnie wszystko, co tylko profesjonalnemu twórcy potrzebne, i wydają pieniądze na specjalistyczne gadżety, które być może nie będą na samym początku od razu potrzebne.  Z tego tytułu, na samym wstępie wpisu apelujemy: zachowaj dystans. Jest duża szansa, że Twój premierowy w sieci film nie dostanie statuetki Grand Video Award. Pierwsze razy są zawsze trudne i rzadko kiedy potrafią sprostać wyobrażeniom. Tak więc pogódź się z własną amatorką i parafrazując klasyka „zacznij to robić”! Jeśli nadal czujesz się niepewnie, wejdź na kanał któregokolwiek z wiodących na rynku youtuberów, obejrzyj ich debiut, a następnie najnowszą publikację. Jest różnica. Już? Lepiej?

littlemooonster96 tak właśnie widzi początki na YouTube. Jakie jeszcze działania należy podjąć i na co zwrócić uwagę podczas nagrywania filmu z zamiarem podzielenia się nim ze światem?  Zakładamy, że masz już pomysł, strategię, scenariusz, spisałeś słowa kluczowe oraz zarys wizji całości. Czas ruszyć się zza biurka i uruchomić aparaturę. Jest kilka kwestii, o których początkujący twórca powinien pamiętać. Unikaj sytuacji, w których Twoja głowa jest w samym środku kadru.  Aby kręcić ładne ujęcia, polecamy poczytać troszkę o fotografii, albo przypomnieć sobie co pisaliśmy na ten temat w poprzednich KROKACH. Mistrz Stanley Kubrick pokochał sztukę robienia zdjęć na długo przed nakręceniem pierwszego  filmu. Dzięki tej wiedzy oraz wytrenowanemu oku potrafił skomponować piękne, symetryczne i zbalansowane ujęcia.

 

 

 

 

 

[źródło: http://www.tasteofcinema.com/2016/the-10-most-distinct-traits-of-stanley-kubricks-cinema]

Oświetlenie: W idealnym świecie powinno nagrywać się w otwartej przestrzeni przy naturalnym świetle dziennym, natomiast nigdy przed jasnym oknem przez które zagląda nam do pokoju słoneczko. Jeśli kiedykolwiek zrobiłeś fotkę pod światło: wiesz o czym mówimy, zbyt wiele nie zobaczymy. Po więcej informacji na ten temat zapraszamy tutaj:

Stabilizacja obrazu: we wcześniejszych odsłonach wspominaliśmy, że jednym z podstawowych narzędzi do nagrywania jest statyw! Jeszcze nie jesteś Sławomirem Idziakiem – długa droga, zanim porwiesz się na kontynuację „Szeregowca Ryana” i efekt trzęsącej się kamery nie będzie na tym etapie twórczości pożądany.

Ścieżka dźwiękowa: odświeżymy wiadomości z Kroku 8. Poza zdecydowaniem się na konkretne kawałki i kompozycje muzyczne pomyśl o nagraniu filmu i swojego głosu jako dwóch oddzielnych plików. Oczywiście nie jest to rada do każdego rodzaju twórczości: dla gamera lub autora filmów reakcyjnych, w których impulsywność lektora gra kluczową rolę, ta rada się nie sprawdzi. Natomiast do filmów o tematyce DIY lub tutoriali nadaje się świetnie: oddzielnie nagrywasz głos i możesz czytać niemalże z kartki bez stresu, że zapomnisz przekazać jakąś ważną informację. Dodatkowo: duży pokój plus brak mikrofonu równa się pogłos. Nie ma za co.

Zarys odcinka: pisaliśmy  o tym wcześniej, a teraz jedynie przypominamy. Nawet jeśli nasz już gotowy transkrypt odcinka, zaplanuj sobie dodatkowo lokalizacje i inne elementy. To pomoże zarówno w nagrywaniu jak i w montażu. Zaznacz sobie,  które sceny kręcone będą na zewnątrz? O jakiej porze dnia? Jakie planujesz przejścia pomiędzy scenami? Może dopisz w didaskaliach, jakich ujęć potrzebujesz w każdej scenie? W której minucie będziesz mówić bezpośrednio do widza, a w jakich scenach wystarczy głoś dograny oddzielnie?

Poproś znajomych o statystowanie! Nie, nie chodzi nam o robienie sztucznego tłumu, ale o nagranie kogoś w zaplanowanych przez Ciebie ujęciach, żebyś mógł sprawdzić jak to będzie mniej więcej wyglądało, zanim się za to zabierzesz. Może okazać się, że kamera powinna stać w innym miejscu lub zaplanowane ujęcie jest w Twojej pierwotnej wizji a wykonalne, ponieważ powody. Dzięki statystom dowiesz się tego zanim już nakręcisz kilometry materiału do wyrzucenia i oszczędzisz sobie samotnego biegania i sprawdzania. Niech znajomi będą Twoim żywym, live-action story boardem!

 

 

 

 

[źródło: http://www.animation-addicts.com/2012/06/01/step-1-honesty]

Ucz się od profesjonalistów! Ziemniak wie, co robi i sprawuje się dobrze. Nagrywał już teledyski dla telewizji oraz działa aktywnie na naszej ulubionej platformie. Ma dużo praktycznej wiedzy do przekazania, gorąco zachęcamy do sięgania po jego zasoby. Nie od razu  idealny film zmontowano, nie uda się idealnie odegrać roki za pierwszym razem. Ale warto próbować!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Irmina Gniazdowska

0 I like it
0 I don't like it
Visit Us On FacebookVisit Us On TwitterVisit Us On PinterestVisit Us On Instagram