Krok 1: Zdefiniuj temat kanału i stwórz nazwę/pseudonim. Przemyśl powody, dla których zakładasz kanał i spisz je.

Jak założyć kanał YouTube

Być może od dawna myślisz o tym, aby zacząć nagrywać na YouTube, ale wciąż nie możesz się za to zabrać. Może już coś zacząłeś/-aś robić, ale utykasz w martwym punkcie.

Może nasz plan okaże się dla Ciebie pomocny?

 

Przez najbliższe 4 tygodnie, od poniedziałku do piątku, będziemy podsyłać Ci inspiracje i potrzebne informacje do założenia i rozkręcenia kanału na YT. Możesz, ale nie musisz działać tak, że 1krok=1dzień. To nie są szczegółowe wytyczne, więc dopasowuj je do siebie i swoich potrzeb. Każdy kanał jest inny i nie do wszystkich wszystko pasuje. Dlatego jeśli coś akurat w Twoim przypadku nie przyda Ci się do tego, co Ty zamierzasz robić – pomiń to i zrób coś, co będzie dla Ciebie bardziej praktyczne.

Rozwinięcie wszystkich kroków, porady i inspiracje jak je wykonać znajdziesz na naszej stronie i na Facebooku: www.facebook.com/magazyn.follower/ – tam też możesz zadać pytanie, jeśli coś nie jest dla Ciebie jasne.

Przystępujemy do dzieła!

Temat kanału to albo prosta sprawa (makijaż! książki! vlogi z życia! degustowanie muffinów! granie w minecrafta!), albo sprawa delikatna. Niektórym marzy się miano „youtuberów”, a nie mają pomysłu na kanał. Najgorsze, co można zrobić w takim wypadku, to wrzucić kilka przypadkowych filmików bez sprecyzowanego planu. Oczywiście, niektórzy z top100 polskiego YouTube’a tak właśnie zaczynali, ale od tego czasu wzrosły wymagania widzów i wzrosła konkurencja. Jeśli zatem nie chcesz, aby Twoja praca poszła na marne zastanów się dobrze nad tym, wokół czego skupisz swoje działania w Internecie. Oto kilka podpowiedzi:

 • coś w czym jesteś świetny (świetna),
 • coś, co dobrze tłumaczysz,
 • coś, co może Ci pomóc w przyszłej karierze i będzie np. dobrze wyglądać w CV,
 • coś, co sam byś oglądał, ale jeszcze nikt tego nie nagrywa…

Możliwości jest multum.

Zdecydowanie warte polecania jest zadanie, zaproponowane przez Monikę Kamińską na Blog Forum Gdańsk. Było one skierowane do blogerów, ale przy planowaniu kanału, także może znaleźć zastosowanie. Chodzi o tzw. „ramowanie”. Weź kartkę i długopis (w tym kursie będziesz często potrzebować kartek i długopisu 😉 ) i wypisz luźne hasła, rzeczy, cechy – które kojarzą Ci się z sobą samym/samą: od poważnych, po zupełnie głupkowate. Na zakończenie wybierz 7-8 pozycji i je zakreśl. Oto Twoje „ramy”. Pamiętaj o nich podczas następnych kroków i podczas dalszego nagrywania. Dzięki temu wszystko, co przedstawisz widzom, będzie miało Twój niepowtarzalny charakter.

 

Jak nazwać kanał na YouTubie? Garść rad.

 • Częstym błędem jest dodawanie do pseudonimu swojego aktualnego wieku (Marta17, itd.) – za rok to już nie będzie miało sensu.
 • Rok urodzenia, to także nie jest najlepszy pomysł – może za kilka lat nie będziesz mieć ochoty się nim chwalić?
 • Wyróżnić się warto – ale z głową: idealnym przykładem jest Red Lipstick Monster – czerwona szminka nie byłaby niczym szczególnym wśród kanałów urodowych, ale „potwór” dodaje jej unikatowy charakter, świetnie pasujący do jej osobowości. 
 • Nie inspiruj się zbyt dosłownie. Cyber Mariusz i Pink Lipstick Monster mają marne szanse, żeby skraść serca widzów.
 • „Po cudzemu” i „Mówiąc inaczej” to kanały o języku i warto brać z nich przykład, co do tego, jak używać gier językowych: może wokół Twojej tematyki uda się stworzyć coś równie błyskotliwego?
 • Jeżeli chcesz budować swoją markę jako specjalista, użycie swojego imienia i nazwiska może być dobrym pomysłem.
 • Postaraj się nie iść rozwiązania typu „Aniiiaaaaa” – jeśli Twoja nazwa jest już zajęta, szukaj dalej, albo postaraj się to sprytnie obejść.
 • Jeśli wciąż nie czujesz „tego czegoś” do żadnej nazwy, zbierz kilkoro znajomych i zróbcie burzę mózgów jak w agencji reklamowej.

Na koniec – jeszcze jedna rada. Wypisz ciągiem wszystkie powody, dla których chcesz nagrywać. Dzielenie się pasją? Sława? Pieniądze? Chęć zmiany świata? Wszystko, co Ci przychodzi do głowy. Zachowaj tę listę i wracaj do niej w chwilach zwątpienia.

To tyle na dziś. Jeśli artykuł okazał się przydatny – polub go, a jeszcze lepiej daj nam znać, jak Ci poszło wykonanie pierwszego kroku. A może podzielisz się z nami swoją nazwą i tematem kanału?

Ola Kozicka

4 I like it
0 I don't like it
Visit Us On FacebookVisit Us On TwitterVisit Us On PinterestVisit Us On Instagram