Krok 15: Montaż.

Jak założyć kanał YouTube

Nie oszukujmy się po lekturze jednego artykułu nie zmienisz się z GÓWNIARZA w GONCIARZA. Dopiero wiele tutoriali, a przede wszystkim wiele godzin praktyki pozwoli Ci robić na Twoich filmach naprawdę piękne efekty. Ten artykuł jest kierowany do zdecydowanie początkujących.

Masz już nakręcony pierwszy filmik. Jeszcze nawet 5-6 lat temu wystarczyłoby taki surowy twór umieścić na YouTubie i już – robota z głowy. Dawniej filmiki zaczynały się włączeniem przycisku nagrywania i tym samym kończyły. Maxineczka w jednym z pierwszych filmów mówi, że kręci coś już setny raz, bo ciągle jej ktoś wchodzi do pokoju. No cóż… Dyskretny urok YouTube’a z archaicznego 2011 roku.

Czy zatem możemy powiedzieć, że montaż jest takim małym „oszustwem” jak Photoshop w fotografii? My wolimy go porównać z zjawiska z naszej branży – do autoryzacji. Oglądając swój film, tnąc go, zmieniając kolejność wypowiedzi lub scen możesz sprawić, że Twoje dzieło będzie nie tylko o wiele milsze w odbiorze, ale i lepiej zrozumiałe.

Jeśli zadajesz sobie pytanie, jakiego programu użyć – pewnie nie przeczytałeś naszego Kroku 7: Przygotuj oprogramowanie do obróbki filmów. Tam Michał przedstawił przegląd stron i programów do montażu od darmowych do drogich, od prostych do skomplikowanych.

CIĘCIE!

Cięcia – to zdecydowanie to, od czego warto zacząć naukę montażu: podstawy podstaw, umiejętność, której nauczenie się oszczędzi Ci masę czasu podczas nagrywania. Czasem „na fali” nagrywania powiesz coś zbyt emocjonalnie. Czasem się przejęzyczysz. Czasem kot wejdzie Ci w kadr, a listonosz zadzwoni domofonem. Nie bój nic. To się wytnie! W zależności od tego, na jaki program się decydujesz, wpisz na YouTubie np. „cięcia/przycinanie + nazwa programu”. Poniżej tutorial na Adobe Premiere od MrShinobi686:

 

KOLEJNE SKILLE, KTÓRE WARTO OPANOWAĆ

Montaż pod muzykę, nakładanie dźwięków, kontrast (zestawianie dwóch opozycyjnych scen), paralelizm (zestawianie scen, dziejących się w tym samym czasie) – to kolejne efekty, których wykonanie warto szybko opanować. Jeśli nie do pierwszego filmiku, to może do kolejnych. Ciekawy zbiór informacji na ten temat znajdziesz na Kamera Akcja.

Czy pokochasz montaż? Ech, pewnie nie, przynajmniej nie od razu. W poniższym filmiku Maciej Dąbrowski (kanał „Z dupy„) świetnie opowiedział o trudach pracy nad filmami. Warto zerknąć.

Artykuł jest częścią akcji:

Ola Kozicka

0 I like it
0 I don't like it
Visit Us On FacebookVisit Us On TwitterVisit Us On PinterestVisit Us On Instagram