KROK 16 Zadbaj o jakość dźwięku.

Jak założyć kanał YouTube

Czy zdarzyło Ci się zrezygnować z obejrzenia filmiku na YouTubie, bo nie mogłeś znieść kiepskiej jakości dźwięku? Nawet jeśli nie, na pewno zauważyłeś, że pogłos, szumy, niewyraźny głos potrafią zepsuć odbiór nawet najciekawszych treści. Dlatego Ty także popracuj nad swoim filmikiem od tej własnie strony. Porady dla początkujących.

Jeżeli zamierzacie wziąć się za nagrywanie filmików na „serio-serio”, to do jakości dźwięku warto dołożyć jak najwięcej staranności. Nawet jeśli Wasz sprzęt pozostawia wiele do życzenia, to mamy arsenał programów i innych narzędzi, które pozwolą te braki zatuszować. Nie szczędźcie czasu na dogłębne poznawanie ich interfejsów i możliwości. Serdecznie polecamy kanał Krzysztof Dziewiątkowski – świetnie usystematyzowana wiedza startowa dla początkującego montażysty. Porad na temat udoskonalania filmików pod kątem dźwięku znajdziecie tu również bez liku.

Dopiero zaczynasz przygodę z zabawą dźwiękami w programach. W jakiej kolejności powinieneś uczyć się ich funkcjonalności?

 • dodawanie muzyki,
 • usuwania szumów,
 • poprawy jakości głosu,
 • dogrywania dźwięków.

DODAWANIE PODKŁADU DŹWIĘKOWEGO

Tę niezbyt skomplikowaną „sztuczkę” możecie wykonać w dowolnie wybranym przez siebie programie do montażu filmu, ale także za pomocą Edytora Video YouTube:

 1. Otwórz stronę Menedżera filmów i kliknij strzałkę obok przycisku Edytuj przy filmie, który chcesz edytować.
 2. Kliknij przycisk Ścieżka dźwiękowa w menu.
 3. Kliknij wybraną ścieżkę i wyświetl podgląd filmu z dodaną muzyką.
 4. Użyj pola wyszukiwania, aby poszukać ścieżki, lub karty Polecane ścieżki audio, aby przeglądać ścieżki według gatunku.
 5. Po znalezieniu właściwej ścieżki kliknij Zapisz – zostanie ona dodana do Twojego filmu. Skorzystaj z funkcji dopasowania dźwięku, aby umieścić wybraną ścieżkę w określonym miejscu w filmie.

O tym, skąd brać takie podkłady (darmowe i nie) napisaliśmy szerzej w kroku 8: Podkłady dźwiękowe do filmów. Naturalnie muzykę dodasz również dzięki jednemu z poniższych programów.

WYBÓR PROGRAMÓW DO OBRÓBKI DŹWIĘKU

 • Audacity jest darmowym edytorem plików dźwiękowych. Czyta formaty WAV, AIFF, Ogg Vorbis, FLAC, MP2, MP3 i MIDI. Jak korzystać z tego programu podczas obróbki filmików świetnie opowiada w swoim cyklu VeeJay:

 • Adobe Audition jest kompleksowym zestawem narzędzi do miksowania, masteringu i tworzenia zawartości audio umożliwia wyświetlanie wielu ścieżek, kształtu fali oraz widma. Program dostępny jest w Adobe Creative Cloud za 24,59 euro za miesiąc. Możesz skorzystać z bezpłatnych samouczków ze strony Adobe i/lub poszukać tutoriali na YouTubie. Na przykład od Raidera:

 • Magix (dawniej Sony Vegas Pro) to zaawansowana platforma edycyjna do montażu nieliniowego. Jest przyjacielem nie tylko youtuberów, ale przede wszystkim osób, które zajmują się np. videofilmowaniem ślubów, wesel, czy komunii.

Ciekawy zastosować różnych programów prezentuje RemoVillk:

 

Ten artykuł jest częścią serii tekstów, rozwijających poszczególne kroki z poniższych:

Michał Kozicki

 

0 I like it
0 I don't like it
Visit Us On FacebookVisit Us On TwitterVisit Us On PinterestVisit Us On Instagram