KROK 17: Jak stworzyć minaturkę na YouTube?

Jak założyć kanał YouTube

O przyciągnięciu widza na nasz kanał może decydować wiele kwestii. Jedną z nich jest niewątpliwie wygląd miniaturek filmów (thumbnails), na które nasz potencjalny odbiorca może wpaść w wielu miejscach: od propozycji YouTube’a do udostępnień na Facebooku. Dziś kilka słów na ten temat i… mały prezent od nas!

Miniatura filmiku jest niczym okładka dla książki, plakat dla filmu kinowego, avatar dla konta na Facebooku. To jeden z czynników, który zadecyduje o ilości Twoich widzów.

Po tym jak prześlesz swój film, YouTube zaproponuje Ci trzy automatycznie wygenerowane miniatury w postaci stopklatek. Możesz zdecydować, którą z nich chcesz użyć, zapisać zmiany i… gotowe. Naszym zdaniem to trochę przegapienie szansy na dobrą reklamę, którą zapewni Ci zrobienie własnego thumbnail’a.

WYTYCZNE YOUTUBE’A

Obraz używany jako niestandardowa miniatura powinien być jak największy, ponieważ będzie używany również jako obraz podglądu w odtwarzaczu umieszczonym na stronie internetowej. Zalecane parametry:

 • rozdzielczość 1280×720 pikseli (minimalna szerokość 640 pikseli);
 • format JPG, GIF, BMP lub PNG;
 • rozmiar nie większy niż 2 MB;
 • proporcje 16:9 (jeśli to możliwe) – taki współczynnik proporcji jest najczęściej używany przez odtwarzacze i funkcję podglądu YouTube.

RADY OGÓLNE

 • Dobra miniaturka powinna przyciągać uwagę – niby oczywiste, ale warto mieć to na uwadze podczas planowania jej wyglądu. Możesz na przykład przeszukać wcześniej YouTube pod kątem filmików o pokrewnej treści i postarać się wyróżnić swoją grafiką spośród nich.
 • Aby zachować spójność estetyczną na kanale warto być wiernym pewnym rozwiązaniom, np. kolorom, fontom, kompozycjom.
 • Najpopularniejsze zestawienie w miniaturce to zdjęcie + napis. Napis niekoniecznie powinien powielać tytuł filmiku – prawdopodobnie lepiej sprawdzi się jakieś krótsze „zawołanie”, fraza kluczowa.
 • Dopasuj wygląd miniaturek do tematyki kanału. Śmiesznie czy elegancko? Bardziej stonowanie czy krzykliwie? Zdecyduj wcześniej, jakie pierwsze wrażenie chcesz wywrzeć.
 • Nie umiesz wybrać dobrego zdjęcia? Cóż, okazuje się, że to poweszechny problem. O takich trudnościach – i o tym jak sobie z nimi radzić – opowiadają Maxineczka i Callmeblondieee:

 

POPROŚ O POMOC / ZLEĆ PROJEKT PROFESJONALIŚCIE

Oto nasza tytułowa niespodzianka. Nasz grafik zaprojektuje Ci miniaturkę do filmiku! Za darmo. Wystarczy: udostępnić publicznie jeden z artykułów „Followera”, być naszym followersem na jednym z portali społecznościowych (Facebook, Twitter, Instagram) i jednym z tych kanałów wysłać do nas wiadomość (nie komentarz) ze zgłoszeniem i informacjami na temat filmiku i całego kanału. Zrealizujemy pierwsze 20 zgłoszeń spełniających powyższe kryteria.

Jeśli nie skorzystasz z naszej akcji, a nie czujesz się najlepiej w projektowaniu, poszukaj w swoim otoczeniu kogoś, kto ma takie umiejętności i poproś go o pomoc.

SAMODZIELNIE – ŁATWO I ZA DARMO

Tak wielkie zapotrzebowanie na thumbnails nie mogło pozostać bez odzewu. Mamy do wyboru wiele narzędzi, które pozwalają sprawne i tanie złożenie estetycznej miniaturki z kilku elementów. Jednym z nich jest Canva:

 1. Otwórz serwis Canva i wybierz typ projektu „Miniatura Youtube”.
 2. Dokonaj wyboru z biblioteki profesjonalnych elementów graficznych, takich jak banery, ikony, ramki itp.
 3. Prześlij własne zdjęcia lub wybierz spośród ponad 1 miliona obrazów.
 4. Umieść swoje obrazy, dodaj efektowne filtry i edytuj tekst.
 5. Zapisz i udostępnij.

 

TRUDNIEJ I ODPŁATNIE – ALE BARDZIEJ PROFESJONALNIE

Jeśli jesteś już szczęśliwym posiadaczem Photoshopa, ale jakimś cudem nie wiesz, jak z niego skorzystać do zrobienia minaturki, poszperaj w sieci w poszukiwaniu tutoriali. Wybraliśmy dla Was jednej od Blinku:

Powyższy artykuł jest częścią całego cyklu:

Ola Kozicka

0 I like it
0 I don't like it
Visit Us On FacebookVisit Us On TwitterVisit Us On PinterestVisit Us On Instagram