Krok 7: Przygotuj oprogramowanie do obróbki filmów.

Jak założyć kanał YouTube

Chcemy czy nie – obróbka filmów jest ważnym i czasochłonnym elementem życia youtubera. Dlatego im wcześniej oswoisz się z narzędziami do tego celu, tym lepiej. Przedstawiamy kilka z nich do koloru do wyboru: darmowe i płatne, prostsze w obsłudze i takie dla bardziej zaawansowanych użytkowników.

Adobe Premiere Pro

Cena: €24,59 miesięcznie w subskrypcji lub w pakiecie wszystkich programów Adobe (dostaniecie tu wszystko od Photoshopa, przez Illustratora po After Effectsa) za €61,50
Platforma: Mac OSX, Windows, GNU/Linux
Język: Polski, Angielski i wiele innych.

Czołowe narzędzie w branży montażu wideo. Adobe wciąż je ulepsza, a w połączeniu z After Effects daje praktycznie nieograniczone możliwości edycji i animacji kompozycji wideo. Umożliwia obróbkę materiałów dowolnego typu w natywnych formatach, a także tworzenie profesjonalnych produkcji filmowych, telewizyjnych i internetowych o zachwycających kolorach. Jest to narzędzie dla profesjonalistów, przez wielu uważane za najlepsze. Polecamy tutorial, który prowadzi Krzysztof Dziewiątkowski:

iMovie

Cena: darmowy
Platforma: MacOs, iOS
Język: Polski, Angielski

iMovie jest dla posiadaczy komputerów z pogryzionym jabłkiem, naszym zdaniem, najlepszym darmowym programem do rozpoczęcia przygody z obróbką filmów. Bardzo intuicyjny, z masą wbudowanych filtrów i dodatków, które w kilka kliknięć pozwolą Ci odmienić Twoje wideo. Niewątpliwym plusem jest możliwość edycji filmów bezpośrednio na wszelkich sprzętach Apple jak iPad, czy iPhone.
Osobom, które korzystają z Mac OSX oraz mają większe potrzeby, polecamy profesjonalne rozwiązanie w postaci FinalCut Pro.

Filmora

Cena: $39,99 rocznie lub $59,99 dożywotnia personalna licencja (biznesowa dożywotnia licencja to ok. $120)
Platforma: Mac OSX, Windows, GNU/Linux
Język: Angielski

Bardzo przyjemny, prosty i intuicyjny program, zrozumiały w obsłudze już od pierwszego uruchomienia. Ma wbudowaną ogromną ilość filtrów, dźwięków i animacji, które w bardzo prosty i szybki sposób można umieścić na filmie.
Zachęcamy do przetestowania darmowej wersji próbnej, dzięki której zobaczycie jego możliwości. Jeżeli standardowe filtry i animacje Wam nie wystarczą, producenci tego programu otworzyli sklep w którym oferują kilka całkiem fajnych rozwiązań: https://filmora.wondershare.com/effects-store/. Znajdziecie tam też kilka darmowych rozwiązań. Bonusem jest program FilmoraGo, który jest darmowym edytorem wideo na tablety oraz komórki. Podsumowując, dla osób początkujących oraz tych, które z filmami miały już do czynienia, a chcą w szybki sposób wyedytować swoje wideo, jest to pozycja godna polecenia.

Poniżej dwa tutoriale w języku angielskim omawiający ogólne funkcje programu oraz pokazujące, jak tworzyć animacje za pomocą Filmory:

 

Hitfilm i DaVinci Resolve

Hitfilm:

Cena: darmowy
Platforma: Mac OSX, Windiws, GNU/Linux
Język: Angielski

Davinci Resolve:

Cena: darmowy
Platforma: Mac OSX, Windows, GNU/Linux
Język: Angielski

Naszym zdaniem są to dwa najlepsze DARMOWE edytory filmów. Proste w obsłudze, bardzo intuicyjne, dają ogromne możliwości edycji.

Interfejs Hitfilm jak i Davinci wyglądem oraz obsługą przypomina takie profesjonalne narzędzia, jak choćby Adobe Premiere Pro. Tak jak w przypadku Filmory, obydwa programy oferują ogrom filtrów, efektów oraz animacji, które możemy dokupować już bezpośrednio w programie. W przypadku Hitfilm delikatnie problematyczna może być aktywacja produktu i rejestracja, przy której producent wymusza na nas udostępnienie informacji na jednym z portali społecznościowych.
Dla osób zainteresowanych bardziej profesjonalną edycją, zachęcamy do zapoznania się z produktem Hitfilm Pro lub Davinci Studio. Oba programy dają więcej efektów, animacji, filtrów, bardziej zaawansowane możliwości edycji oraz możliwość tworzenia kompozycji w rozdzielczości 4K, czego w wersji darmowej nie mamy. Hitfilm Pro to trochę taka krzyżówka Adobe Premiere Pro z Adobe After Effects. Wersja pro jednorazowo kosztuje €386.51. W przypadku Davinci Studio, którego oferta skierowana jest do agencji kosztuje $995.

Tutorial, który prowadzi Krzysztof Dziewiątkowski (bardzo polecamy jego kanał dla osób chcących nauczyć się Hotfilm Expres i innych programów do obróbki filmów):

 

Windows Movie Maker

Cena: darmowy
Platforma: MacOs, iOS
Język: Polski, Angielski

Kiedyś jego największym atutem było to że był darmowy i że dołączano go do systemów XP oraz Vista w standardzie. Kiedyś. Teraz jest płatny, bo został znacząco rozbudowany względem swojego poprzednika z 2012 roku, ale naszym zdaniem nie jest jednak wart wydania tych 30$. Szczególnie, kiedy możemy dostać od konkurencji, bardziej rozbudowane narzędzia za darmo.  Wspominamy jednak o nim, ponieważ wielu z Was może mieć go zainstalowanego jako standardowy edytor wideo na swoich Windowsach. Dla osób które chcą wykonać bardzo prostą obróbkę swojego filmu oraz mają już ten program na start w zupełności powinien wystarczyć.

NARZĘDZIA 3D

Panzoid

Panzoid.com jest stroną, dzięki której będziecie w stanie stworzyć animowane kreacje 3D. Wspominamy o niej, mimo iż nie służy ona bezpośrednio do edycji filmów, bo pozwala – za darmo oraz bez instalacji oprogramowania – na szybką kreację fajnych animacji. Znajdziecie tam pełno gotowych klipów, które będziecie mogli łatwo edytować i wstawiać do nich własne teksty i muzykę. Narzędzie to jest dość intuicyjne, ale osobom, które nigdy nie miały do czynienia z tworzeniem filmów, czy programami 3D, nauczenie się Panzoida może zająć więcej czasu.

Blender

Cena: darmowy
Platforma: Mac OSX, Windows, GNU/Linux
Język: Angielski

Bledner to darmowy opensourceowy program 3D, w którym możecie stworzyć niesamowite kreacje. Jest to bardzo potężne i ciągle rozbudowywane narzędzie.Daje on ogromne pole do popisu.
Jeżeli chcecie się przekonać jaką niesamowitą edycję oraz efekty można w nim tworzyć, zachęcamy do  obejrzenia krótkiego filmu który w całości został obrobiony, a efekty stworzono właśnie w blenderze:


Tu niestety, tak jak w przypadku Panzoida, osoby które nigdy nie miały do czynienia z programami 3D, mogą mieć problemy z poruszaniem się i kreacją. Dużym bonusem jest jednak fakt, że dzięki ogromniej rzeszy fanów, w necie znajdziecie pełno tutoriali i inspiracji.

Artykuł jest częścią całej akcji:

Michał Kozicki

1 I like it
0 I don't like it
Visit Us On FacebookVisit Us On TwitterVisit Us On PinterestVisit Us On Instagram