Krok 8: Przygotuj podkłady dźwiękowe do filmów.

Jak założyć kanał YouTube

Osoby tworzące filmiki na YouTubie, które mają ambicję trafić do większej liczby widzów, nie mogą lekko podchodzić do kwestii „pożyczania” sobie utworów i innych podkładów dźwiękowych. Dziś piszemy o ich legalnych źródłach – w tym takich, które nie obciążą Waszych budżetów.

OPCJA 1: DŹWIĘKI NIEZNANYCH TWÓRCÓW, Z KTÓRYCH MOŻEMY KORZYSTAĆ W ZAMIAN ZA DODANIE AUTORA W OPISIE FILMU

W 2013 roku YouTube uruchomił bibliotekę audio – https://www.youtube.com/audiolibrary/music. Aby pobrać bezpłatny utwór, należy wejść do zakładki „Studio twórców”, tam wybrać „Narzędzia do tworzenia”, „Biblioteka audio”. Tam znajdujemy, w zależności od tego, co nas interesuje kartę „bezpłatna muzyka” lub „efekty dźwiękowe”.

Co zyskują osoby, które tam udostępniają nam swoje podkłady dźwiękowe? Wiadomo, nie ma nic za darmo. Odpowiedź brzmi: rozpoznawalność. Ci z Was, którzy oglądają sporo różnych youtuberach mogli już nie raz z pewnością wychwycić te same melodie u różnych ludzi. Dlatego, w opisie filmu, koniecznie dodaj informację o autorze muzyki lub efektów, z których korzystasz.

Na podobnej zasadzie działa Free Music Archive. Tutaj też możesz wyszukać utwór, którego twórcy pozwalają użyć za podpis w opisie, oznaczonych „royalty free”.

OPCJA 2: WYKORZYSTANIE W ZAMIAN ZA DZIELENIE SIĘ PRZYCHODAMI Z AUTOREM DŹWIĘKÓW

Wchodząc w Bibliotece Audio w kartę „Muzyka z reklamami”, wpisz wykonawcę i tytuł utworu, który chcesz wykorzystać w swoim filmie i sprawdź, jak właściciel praw autorskich zapatruje się na jej wykorzystywanie. Gdy przy Twoim filmie będą pojawiać się reklamy, możesz podzielić się z właścicielem muzyki swoimi przychodami.

OPCJA 3: PŁATNE DŹWIĘKI

Ścieżki dźwiękowe naturalnie można też kupić za „monety”. Szczególnie rekomendujemy przeszukiwanie:

 

OPCJA 4: PROŚBA DO ARTYSTY O POZWOLENIE

Może Britney jeszcze nie udzieli zgody na wykorzystanie „Crazy” w Twoim filmie, ale np. na stronie Bandcamp znajdziesz z pewnością wielu ciekawych twórców, których muzyka będzie pasować do Twoich dzieł. Aczkolwiek opcja ta pewnie przyda się Ci bardziej za jakiś czas, kiedy już będziesz mógł (/mogła) pochwalić się jakimś bardziej rozbudowanym portfolio. Mimo wszystko warto zapamiętać i… cóż szkodzi spróbować?

PS Powyższy tekst pochodzi z całej serii artykułów:  Załóż i rozkręć swój kanał YoutTube jak PRO! Oto szczegóły akcji:

Ola Kozicka

0 I like it
0 I don't like it
Visit Us On FacebookVisit Us On TwitterVisit Us On PinterestVisit Us On Instagram