Zamiast konsultować z dr. Google - zapytaj medyka z YouTube'a!

ina_article_1 follower

Mawiają, że nie ma lepszego sposobu na zdenerwowanie lekarza, niż rozpoczęcie wizyty słowami: „według Google moje objawy wskazują na…” (zazwyczaj wskazują na raka). Chyba naturalnym jest, że sprawdzamy w internecie wszystko, co się da, łącznie z symptomami nękających nas dolegliwości. Ale gdzie odszukać rzetelne informacje? Jak odróżnić fakt od bujdy, podczas gdy sieć długa i szeroka? A może zapytać przyszłego lekarza? Poniżej przedstawiamy zestawienie kanałów traktujących o temacie medycyny. Znajdziemy produkcje przeznaczone dla pasjonatów, młodych ludzi, zastanawiających się nad wkroczeniem na ścieżkę zawodową w białym kitlu, jak i dla samych studentów, szukających pomocy naukowych. Prezentujemy medyczną stronę YouTube’a!

NAJPROŚCIEJ MÓWIĄC

Kanał tworzony przez trzech chłopaków z pasją i z pomysłem: Mikołaja i Marcina, studentów IV i VI roku medycyny na Uniwersytecie Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu oraz operatora Ryszarda, zwanego także „arcymistrzem oświetlenia, nadzieją polskiej kinematografii”. Od lipca 2016 r. panowie kręcą świetnie zrealizowane, pomysłowe i przede wszystkim zrozumiałe filmy o tematach niekiedy pokrętnych. Redakcja długo debatowała, czy jako przykład twórczości podać spot informacyjny o tym, jak panowie powinni badać mosznę, czy też prezentację miesiąca z życia kobiety. Solidarność jajników postawiła na „skąd ten okres?”: z powodzeniem można pokazać młodszej siostrze, córce, bratu, synowi lub temu dziwnemu kuzynowi, który nie do końca ogarnia. Wszystkie filmy Najprościej Mówiąc są zrealizowanie na poziomie telewizyjnego programu popularnonaukowego. Nawet na wstydliwe zagadnienia udzielają merytorycznej odpowiedzi w absolutnie nie peszący widza sposób. Jeśli ogrom informacji w necie Cię przytłacza – ich na pewno zrozumiesz!

 

 

MAMA I STETOSKOP

Kasia prowadzi kanał dla kobiet, ale nie tylko. Każdy, kto chce dowiedzieć się, jak poprawnie dbać o zdrowie swoje i dziecka powinien obejrzeć produkcje Kasi lub przeczytać jej bloga. Podobnie jak poprzedników, drażnią ją niesprawdzone informacje oraz legendy miejskie dotyczące dbania o siebie, które częściej powodują szkody niż pomagają. Młoda mama dwóch małych chłopców jest także aktywna na Facebooku, gdzie umieszcza ciekawe artykuły ze świata medycyny. Jak pogodzić studia z macierzyństwem? Posłuchajcie sami.

 

 

MedLog

Olaf Bąk: student medycyny, strażaki-ratownik, autor kanału popularnonaukowego o medycynie, biologii człowieka i nauce. MedLog jest dostępny na YouTube od czerwca 2016 roku i znajdziemy tam na  chwilę obecną 16 tematycznie pogrupowanych filmów. Cykl Szybka5 poświęcony jest zaprezentowaniu ważnych informacji na dany temat w możliwie jak najkrótszym czasie, czyli coś dla fanów Topowej Dychy i innych podobnych obliczanek. FAKTYmedyCZNIE, jak sama nazwa wskazuje, to trochę bardziej wnikliwe i naukowe wyjaśnienie tematów pozornie przyziemnych, natomiast Na Kofeinie to zbiór przemyśleń studenta medycyny odnośnie do zawodu. Kanał także jest świeżym dodatkiem do agregatu treści YouTube, czkamy na realizację dalszych pomysłów i więcej podcastów.

 

MedStudent

Życie studentki WUM vlogiem pisane. Przeznaczony dla osób zainteresowanych medycyną, a zwłaszcza młodych studentów oraz osób poważnie myślących o podjęciu kierunku lekarskiego. Autorka nie owija w bawełnę. Mówi jak jest, czyli ciężko, ale do przebrnięcia, jeśli rzeczywiście odnajdziecie się w tym świecie. Zamiast efektownych przejść, cięć i żwawych melodyjek otrzymamy solidną porcję faktów. Prowadząca zwraca się do nas jak do kolegów po fachu i ma zdroworozsądkowe podejście do poruszanych tematów. Prowadzi widza przez kolejne etapy studiów, motywuje, opowiada o egzaminach oraz  pierwszych dyżurach. Daje przyszłym medykom cenne rady dotyczące robienia notatek lub w jakie książki inwestować, a które periodyki można znaleźć online. Usłyszymy także kilka słów o maturze, czy dbaniu o zdrowie psychiczne w nowym otoczeniu uczelnianym. Nie udaje rześkiej jak poranek, gdy jest zmęczona po zajęciach, otwarcie mówi o rozczarowaniach na uczelni. Jeśli jakiś przedmiot okazał się innym niż go malowano, także to skomentuje, ale od razu zagrzewa do dalszego marszu. Jest wiele innych zajęć jak najbardziej wartych poświęcenia, czasu i pracy – przez niektóre aspekty życia trzeba po prostu przejść, nawet na medycynie. Autorka założyła także grupę wsparcia na Facebooku, na której to użytkownicy mogą wymieniać się doświadczeniami, notatkami, przesyłać propozycje kolejnych filmów lub po prostu pomagać sobie na ścieżce akademickiej. Świetna inicjatywa, razem dacie radę!

 

 

MEDYCYNA NA ŁATWO

Poznajcie Michała. W zeszłym roku skończył medycynę, jak również został youtuberem. Jest on kolejnym twórcą internetowym, który poza pracą zawodową chce szerzyć wiadomości ze świata nauki. Jego blog o tym samym tytule zawiera felietony dotyczące studiów medycznych, najnowszych nowinek oraz praktycznej wiedzy a wszystko w zrozumiałym języku. Tworzy nie tylko dla ciekawskich ale i przyszłych młodych lekarzy. Opisuje rzeczy, z którymi muszą się zmagać nowicjusze w zawodzie oraz uświadamia jak wyglądają studia. Według Michała, medycyna nie musi być trudna, można ją oswoić na łatwo.

 

LIFE AS A MED STUDENT

Podobna nazwa kanały, ale zawartość znacznie inna. Iza studiuje na kierunku lekarskim Śląskiego Uniwersytetu Medycznego i nagrywa by rozwiać wątpliwości oraz nieporozumienia na temat pracy w medycynie, ale nie tylko. Poza typowymi Q&A oraz polecanymi wyprawkami dla pierwszoroczniaków, znajdziemy także… recenzje książek. Propozycja nie tylko dla studentów ale dla zainteresowanych tematyką około-medyczną hobbistycznie. Czy tytuł Trupia Farma brzmi zachęcająco? Jeśli tak, to dowiedz się, czego dotyczy, a jeśli nie, to rozwiej wątpliwości: to nie horror. Kanał Izy będzie niedługo obchodził pierwsze urodziny, ponieważ założyła go w styczniu 2017! Gratulacje i życzymy wielu inspiracji do nagrywania.

 

BRODATA MEDYCYNA

Dla kogo? Zdecydowanie dla studentów. Brodata Medycyna to 36 filmów o anatomii i nie tylko. To kompendium wiedzy rozszerzone jest o stronę Facebookową, gdzie na bieżąco zamieszczane są pomoce naukowe oraz ciekawe artykuły.  W kolektywnym uczeniu się pomaga także  Brodaty wordpress. Filmy mają po tysiące wyświetleń i mamy nadzieję, że wciąż będzie przybywać widzów, mimo iż ostatnia produkcja zamieszczona była rok temu. Ewolucja ewolucją, ale układ  budowy zewnętrzna kresomózgowia chyba się prędko nie zmieni.

 

YouTube nie tylko bawi, ale i uczy. W sieci wciąż nawiązują się nowe społeczności, które się wspierają i chcą, by świat stał się lepszy. Kto jak kto, ale młodzi lekarze i studenci tego trudnego kierunku właśnie taki obrali sobie cel: pomaganie sobie i innym. Jeśli jesteś pasjonatem, który gubi się w gąszczy informacji, te kanały Cię oświecą. Jeśli jesteś przyszłym medykiem: ucz się z wyżej wymienionymi twórcami. Wspierajcie się wzajemnie, dzielcie wiedzą i pasją! Adnotacja do twórców: jeśli uważacie, że brakuje tutaj jakiegoś wartościowego kanału, chętnie dodamy! Pomożemy, jako możemy.

 

Irmina Gniazdowska

2 I like it
3 I don't like it
Visit Us On FacebookVisit Us On TwitterVisit Us On PinterestVisit Us On Instagram