Polecane kanały: osiem nietuzinkowych kobiet w Internecie!

dzienkobiet

„Najserdeczniejsze życzenia z okazji komunistycznego święta, kochane kobietki!” Tak brzmi najstarszy z żartów odnośnie dnia kobiet, zasłyszany jeszcze w głębokiej podstawówce. Tymczasem okazuje się, że model tejże daty sięga czasów starożytnego Rzymu, kiedy to ówczesne Matronalia poświęcone były między innymi bogini Juno, patronce życia kobiet i macierzyństwa. W nieco bliższej nam przeszłości, za pierwszy Międzynarodowy Dzień Kobiet uważany jest 28. lutego 1909 r., zainicjowany przez Socjalistyczną Partię Ameryki, by upamiętnić nowojorski strajk kobiet z 1908 r. przeciwko tragicznym warunkom pracy w zakładach odzieżowych. Rok później, podczas konferencji uczestniczek z siedemnastu krajów, Międzynarodówka Socjalistyczna w Kopenhadze uchwaliła Dzień Kobiet jako symboliczną datę, mającą na celu pokrzepić kobiety świata w ich staraniach ku propagowaniu równości oraz uzyskaniu praw wyborczych. Już w 1911 r., w wyniku postanowień kopenhaskich, kobiety w Austrii, Niemczech, Danii i Szwajcarii w swoje święto wyszły na ulicę manifestować przeciwko niesprawiedliwemu traktowaniu w świecie polityki, edukacji oraz na rynku pracy. Związki Kobiet protestowały także przeciwko wojnom, a w ich trakcie przybierały męskie zawody, by napędzać gospodarkę, gdy chłopcy szli w bój. Drogie Damy, przeszłyśmy długą drogę. Trud Sufrażystek nie poszedł na marne: możemy robić wielkie rzeczy i sięgać wysoko, nikt nam tego nie odbierze! Świętujmy więc wspólnie! Z okazji 8 Marca przedstawiamy 8 ciekawych kanałów YouTube, w ośmiu różnych kategoriach, prowadzonych przez kobiety. Bo możemy! 

 

 

 

 

Około początku nowego roku Anna Magdalena Pabich skomponowała zestawienie polecanych FitVlogów, ku pokrzepieniu wytrwałości sylwestrowych postanowień w dbaniu o zdrowie, ciało oraz sylwetkę.  Od siebie chciałam dodać coś… cięższego!  Przedstawiam Kaję Soboń, prowadzącą Dźwigaj Dziewczyno, zawodniczkę bikini fitness oraz zwolenniczkę naturalnej kulturystyki. Kanał powstał, używając terminologii filmowej, jako spin-off serii Warszawski Koks (po więcej szczegółów zapraszam do pierwszego odcinka vloga widniejącego poniżej). Propozycja Kai dedykowana jest kulturystyce, ale takiej od podstaw. Autorka nie zakłada, że wiesz już wszystko o budowie sylwetki, a zaprasza Cię na swoje treningi metodą małych kroków. Ponadto dowiesz się na czym polega dieta If It Fits Your Macros (w wolnym tłumaczeniu: Jeśli Zgadzają Się Makra), motywacji oraz poprawnej techniki ćwiczeń. Dodatkowym elementem zachęcającym do kompulsywnego oglądania jest montaż – rzeczowy i zabawny.

 

 

 

 

Na jednym z paneli podczas Orange Video Fest  Natalia Szymaniec i Karolina Pielesiak, założycielki kanały Szparagi, nakłaniały, by więcej kobiet pojawiło się na rynku rozrywkowo komediowym. Najwidoczniej apel do narodu poskutkował, ponieważ niebawem na YouTube zagościły dziewczyny z kanału Beksy i specjalistka od czarnego humoru Bazyliszek Chan. Od niedawna – bo od września 2016 nagrywa też kolejna zabawna dziewczyna z pomysłem. Ma na imię Magda, ale możecie mówić do niej Ciociu. Będzie oparciem przy każdej życiowej rozterce, podpowie jak żyć. Podobno gotuje świetną ogórkową, ale to się jeszcze sprawdzi. Kanał Ciotka Magda to połączenie nowego medium przekazu z tradycyjnymi i kultowymi swego czasu Listami do Redakcji (wiecie, o które chodzi, każdy lokalny periodyk miał lub wciąż ma taką kolumnę, a najlepsze kąski zapewne dryfują gdzieś w sieci).  Mariaż social mediów z rubryką Kochana Redakcjo zaowocował produkcją typu Q&A z retro twistem. Meta żart serii internetowej czerpiącym z tego, jak ludzie szukali informacji przed adwentem Internetu – ujmujący. Swoją drogą, zastanawialiście się kiedyś, czy do Bravo Girl pisali prawdziwi nastolatkowie, miotani burzą rozhulanych hormonów? Do tej pory jest to dla nas enigma nieodgadniona, ale do Magdy możecie napisać kilka słów, które z chęcią przeczyta. Albo nie. To jej kanał. Podsumowując: jeśli nie wiesz, czy iść z kimś do łóżka na pierwszej randce, co zrobić z głośnym sąsiadem, doskwiera trudna miłość bez pamięci do człowieka bez perspektyw, albo przez szpinak spada Ci libido – Ciocia ma dla Ciebie radę!

 

 

 

 

Sama autorka w opisie rzecze: „Cześć, jestem Kasia Mecinski. Tak, w dokumentach mam Mecinski, nie -ska. Jestem Amerykanką Polskiego pochodzenia mieszkającą w Japonii”. Na temat identyfikacji narodowej rozmawialiśmy już z połową The Uwaga Pies zarówno po polsku, jak i po angielsku, polecamy. Najwidoczniej nie tylko my byliśmy zainteresowani, bo pytań od publiczności wciąż przybywało. Najpierw wśród vlogów Krzysztofa Gonciarza zaczął się pojawiać Q&A Zapytaj Kasię, a następnie w lipcu 2016 ruszyło Fifty na Pół, jako odrębny kanał Kasi, który też sama montuje. Realizacyjnie przypomina klasyczny vlog, w którym to twórca opowiada widowni o swoim życiu. Niestandardowe natomiast jest to, że tematy krążą wokół różnic oraz podobieństw kulturowych osoby o podwójnym obywatelstwie, która wychowała się w polskim domu na amerykańskiej ziemi. Czy mamy podobne wartości? Czy koniecznie musimy wybierać przynależność do kraju na podstawie tego co mamy zapisane w metryce? Co się jada w Chicago na polskie święta? Na chwilę obecną znajdziemy na kanale zaledwie kilka filmów, natomiast zebrał on już ponad 78 000 subskrypcji. Czekamy na więcej.

 

 

 

 

Dama za Kółkiem to seria poświęcona wszystkiemu co wiąże się z samochodami. Do tej pory reprezentantką kobiet mówiących rzeczowo o tematyce auto-moto była Joanna Zientarska-Bielak, która wraz z ojcem, Włodzimierzem Zientarskim, prowadziła  Antyradiową audycję Odjechani. Tosia natomiast na chwilę obecną nie ma na YouTube innej babskiej konkurencji. Kanał zdecydowanie należy do świeżych produkcji, gdyż został założony 30 Grudnia 2016 r. Znajdziemy tam na razie sześć pozycji oraz zwiastun, jednakże, sądząc po komentarzach i opiniach widzów, potencjał do rozwoju jest ogromny. Nie jest to kanał dedykowany wyłącznie dziewczynom. Pod szczególnym wrażeniem są panowie udzielający się na oficjalnej  stronie Facebook-owej: „Elegancko przygotowane, dla zielonych dobra lekcja. Oby więcej takich konkretnych odcinków i spora część widowni (w tym piękna) na tym skorzysta.”  Tak więc czerpmy z tej wiedzy, zwłaszcza, że bez auta niekiedy jak bez ręki! Poznajmy swoje maszyny!

 

 

 

 

Poznajcie Sonię Radziewicz, kobietę funkcjonującą w dwóch różnych światach: dźwięku i ciszy. Nazywa się określeniem „CODA” – słyszące dziecko niesłyszących rodziców, skrót od angielskiego Child of Deaf Adults. Dzięki swojemu pochodzeniu nauczyła się polskiego języka migowego (PJM) i poznała perspektywę ludzi, którzy inaczej odbierają otaczającą ich rzeczywistość, oraz jest z tą społecznością bardzo związana. Kanał Miga Maniaczka nie powstał po to, by szerzyć tolerancję i zrozumienie dla osób głuchoniemych, a raczej by osoby niesłyszące miały swój kanał przekazu dedykowany wyłącznie im. Osoby słyszące są mile widzianymi gośćmi. Pomysł zrodził się, gdy mama Soni zaprosiła ją do Facebookowej grupy dla głuchych kobiet. Wiele postów, jak to na babskim forum, dotyczyło porad kosmetyczno-urodowych, natomiast nie było wtedy w sieci odpowiednich filmików. Sonia postanowiła w przystępny sposób na takie pytania odpowiedzieć. Rozpoczęła od tradycyjnych tutoriali np. jak się malować lub pielęgnować włosy, ale możemy znaleźć też interesującą pozycję zatytułowaną Świat oczami CODA. Działalność Soni została ciepło przyjęta. „Nie ma dźwięku, są tylko napisy aby odbierać wzrokiem” przeczytamy w pierwszym powitalnym nagraniu. Także zapraszamy wszystkich słyszących do świata ciszy, jest naprawdę watry bliższego zapoznania! Na chwilę obecną na kanale widnieje 14 propozycji, ale mamy nadzieję, że Sonii nie zabraknie inspiracji by dzielić się ciekawymi treściami.

 

 

 

 

Według maksymy znalezionej w internecie nieznanego nam autora: „the Earth without art is just, eh.” Kolejna twórczyni w zestawieniu zapewne by się z tym stwierdzeniem zgodziła, ponieważ sztuka jest tematem przewodnim kanału CZARNE BERETY MARCYSI BUSH. Marta jest artystką z pasją, jako  że przeróżnymi odmianami malarstwa, rysunku oraz rękodzieła interesuje się od dziecka. Jest absolwentką liceum plastycznego, po którym to uzyskała tytuł technik – plastyk wizażysta. Studia wyższe pozwoliły jej uzyskać tytuł magistra kulturoznawstwa, także dziewczyna wie, co robi.  W swoich filmach Marta opowiada zarówno o sztuce jak i sprawach przyziemnych. Naprzemiennie poważna jak i zabawna prezentuje rożne techniki tworzenia, widz jest także świadkiem jej rozwoju artystycznego. Na kanale znajdziemy filmy o tematyce DIY, wskazówki jak i czym rysować, czym różnią się od siebie rodzaje papieru do rysunku, organizacji miejsca pracy, a nawet jak odwzorować na papierze konkretne części ciała.  Szczególnie zainteresowani mogą także poczytać jej bloga: Artystyczne Ciekawostki

 

 

 

Jeśli zdecydujemy się za subskrybować kanał Agnieszka_MP Vlog, będziemy z nią podróżować po wielu ciekawych miejscach, poznawać smaki świata, a nawet chadzać na koncerty! Natomiast  poznawanie zwyczajów mieszkańców Kantonów jest równie interesujące ze względu na nietuzinkowość tematyczną kanału. Agnieszka w swoich odsłonach opowiada o różnicach i podobieństwach kulturowych, oraz codzienności życia w obcym, acz oswojonym już kraju z perspektywy emigranta. Jeśli ciekawi Was, co ma do powiedzenia o mentalności Szwajcarów, jak prowadzą auta lub, dlaczego, na Boga, nie mają w domach pralki, wystarczy obejrzeć tutaj:

 

 

 

 

Zdarzyło nam już się na łamach Followera przedstawić tekst o prowadzeniu firmy w internecie, jednakże człowiek przedsiębiorczy uczy się całe życie. Uznajemy, że materiałów wspomagających samorealizację w świecie interesu nigdy za wiele, więc jeśli ktoś jeszcze o Niej nie słyszał, przedstawiamy Izabelę Makosz – autorkę kanału Time for Businessbezapelacyjnie kobietę sukcesu. W ciągu sześciu lat zdołała otworzyć sieć salonów Timie for Wax, jest autorką książki o tematyce branżowej Gra o biznes, prowadzi bloga oraz oczywiście wcześniej wspomnianą telewizję dla kobiet przedsiębiorczych (ale zakładamy, że z tego kompendium wiedzy korzystać mogą wszyscy). Poza wiedzą, zbieraną przez dziewięć lat w biznesie, na kanale znajdziemy także opinie ekspertów lub wywiady z ludźmi z prowadzącymi własne udane przedsiębiorstwa. Usłyszymy także, jak stawiać czoła sytuacjom stresogennym oraz jak radzić sobie z porażką. Porady, jak rozmawiać zarówno z klientem i pracownikiem, także znajdują się wśród nagrań Izy. A może chcesz uzupełnić wiadomości z zakresu marketingu? Nie możesz odnaleźć się na rynku pracy? Nie ma sprawy! Time for Business przygotuje Cię nawet na rozmowę kwalifikacyjną.  Zaufaj zdobywczyni tytułu bloga roku 2015.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Co prawda wpis miał być o kanałach, ale bez muzyki to zestawienie byłoby niekompletne. Kasia co prawda nie działa na YouTube, mogliście ją tam poznać podczas podróży po Polsce twórców vloga The Uwaga Pies.  Dwie Kasie eksplorowały najlepsze, co Wrocław ma do zaoferowania, a przy okazji dowiedzieliśmy się, że jedna z nich prowadzi fantastycznego bloga muzycznego! O gustach się nie dyskutuje, nam Kasiny odpowiada, bo prezentuje nam zarówno polskie jak i zagraniczne nowości muzyczne. Melomani mogą w komentarzach podyskutować o konkretnych kawałkach, a jak już skończą się zestawienia świeżych singli i albumów na zapetlone.pl (hipotetycznie bo jest w czym przebierać) zachęcamy do poczytania postów o kulturze, a wszystko w nostalgiczno-romantycznej oprawie wizualnej. Dla zapominalskich polecamy także zapętlony fanpage, gdzie niemalże co dzień pojawia się nowa nutka do przesłuchania, ewentualnie pokochania.

 

 

 

 

 

 

 

 

5 I like it
1 I don't like it
Visit Us On FacebookVisit Us On TwitterVisit Us On PinterestVisit Us On Instagram