Własny biznes online - rady na start

W tym, co osiągamy,
zawsze istnieje jeszcze pewien brak,
który można uzupełnić.
– Lao Tsu, Tao Te Ching

Współczesny świat, również ten wirtualny, daje niezliczone możliwości rozwoju. Własna działalność, także ta prowadzona przez Internet, daje szansę by realizować się w wymarzonej wersji życia zawodowego. Wydawać by się mogło, że mamy wszystko: wolność, możliwość decydowania o sobie, nieograniczenie w przestrzeni, ciągłe zmiany. W praktyce wygląda to jednak trochę inaczej , co nie znaczy, że gorzej! Ponad rok temu założyłam poradnię dietetyczną, której podstawą funkcjonowania są konsultacje na odległość. W ramach działań marketingowych prowadzę bloga i fanpage na Facebooku poświęcone zdrowiu i dobremu samopoczuciu. Minął rok, a ja wciąż myślę o ich rozwoju.

Dlaczego pomimo mnóstwa ludzi z dobrymi pomysłami, jedynie nielicznym udaje się osiągnąć sukces? Moim zdaniem sprawa dotyczy siły motywacji: bez niej każdy dobry pomysł na biznes umiera śmiercią naturalną. Mimo, iż większość działań związanych z branżą online była dla mnie absolutną nowością, odpowiednia motywacja doprowadziła do ich realizacji, więc wypunktowałam kilka wniosków i rad dla was, którzy tak jak ja chcą spróbować swoich sił w sieci:

RADA 1 – Biznes online to nie wakacje z komputerem

Jeśli masz pomysł na biznes, nie czekaj na odpowiedni moment. Zacznij jego realizację od zaraz. Ten obecny czas jest najlepszym jaki masz. Jednakże wszystkich, którzy myślą o własnym biznesie zachęcam do tego, by nie porzucali etatu od razu. Zaczekajcie do momentu ustabilizowania się własnego projektu.

RADA 2 – Szukaj wzorców

Nikt tak dobrze nie zmotywuje do działania jak osoba, która widzi Twój cel w podobny sposób. Nie mówię tu o rodzicach, przyjacielu czy ukochanej osobie. Znajdź tych, którzy osiągnęli sukces lub bardzo dobrze sobie radzą na drodze do celu i zacznij ich obserwować. Warto czerpać inspiracje od innych w poszukiwaniu swojego własnego stylu. Przez zupełny przypadek odkryłam strony (początkowo zagraniczne), które z szeroko otwartymi oczami komentowałam: „Właśnie o to mi chodzi, właśnie tego chcę!”.

RADA 3 – Otaczaj się ludźmi, którzy działają w podobny sposób jak Ty

Grupy, fora, spotkania z ludźmi przedsiębiorczymi i rozwijającymi własny biznes (także w formie webinariów) to jest potężna dawka sprawdzonych informacji i pozytywnej motywacji do działania. Ponadto osoby, które osiągnęły sukces bardzo chętnie dzielą się zdobytą wiedzą. Jeśli czegoś nie wiesz – śmiało pytaj, jeśli ktoś prosi o pomoc – pomagaj. Dobro do człowieka wraca, także w biznesie.

RADA 4 – Karm się pozytywną energią

Inspirująca literatura, materiały coachów biznesu, spotkania z ludźmi z branży itp. – kiedy tylko się da.. Osobiście stawiam na, najlepszych, co nie oznacza, że na tych najbardziej popularnych. W moim przypadku sprawdzają się materiały dostępne w Internecie, np. darmowe webinaria albo kursy online, a także książki podnoszące samoświadomość. Najmniejsze koszty, ale wielki efekt.

RADA 5 – Możesz wszystko

Jeśli powiem Ci – „Możesz wszystko” – zapewne w głowie znajdziesz w ciągu sekundy pięć powodów, dlaczego się mylę. Jeśli marzysz prawdziwie, zrobisz wiele, aby osiągnąć cel. Marzenia mam na tyle bogate, że stają się moim silnikiem napędzającym. Potrzebowałam po drodze pokonać jednak wiele przeszkód – samodzielnie zrobiona strona internetowa, szybka nauka fotografii, poznanie mechanizmów marketingu internetowego, działanie w social media. Polecam szczerze zastanowić się nad głęboko tkwiącymi pragnieniami i założyć sobie realne cele. Potem konsekwentnie do nich dążyć. Powoli, ale jednak… do przodu.

 

Autor: Paulina Majkutewicz

0 I like it
0 I don't like it
Visit Us On FacebookVisit Us On TwitterVisit Us On PinterestVisit Us On Instagram